close
دانلود آهنگ جدید
gl/l (1177)

خانه | پست الکترونیک | آرشیو

دانلود فایل های آموزشی

دانلود نمونه سوال فایل های آموزشی و پژوهشی نقد و بررسی مظالب دانشگاهی پروژه های داشجویی تحقیق و مقاله


gl/l (1177)

 

gl/l (1177)

عوارض گرماي سراسري زمين در اقيانوس آرام

سرعت رو به افزايش گرم شدن زمين باعث بوجود آمدن تهديدات جدي در مناطق آسيايي اقيانوس آرام گرديده که متاسفانه اين مسئله تا کنون بطور جدي مورد توجه قرار نگرفته است.

سرعت رو به افزايش گرم شدن زمين باعث بوجود آمدن تهديدات جدي در مناطق آسيايي اقيانوس آرام گرديده که متاسفانه اين مسئله تا کنون بطور جدي مورد توجه قرار نگرفته است.

بر اساس اين باور دانشمندان استراليايي معتقند که بايد منتظر سناريوي شومي از انواع بيماري ها، کمبود آب و غذا، بلاياي طبيعي، تنش هاي منطقه اي و مهاجرت هاي گروهي در اين مناطق بود که بطور قطع باعث ناپايداري هاي سياسي در اين مناطق نيز مي شود.

به عنوان مثال بالا آمدن سطح دريا تهديدي جدي براي مناطق مسکوني در بخش هايي از آسيا از قبيل سواحل جنوبي کشور چين و دلتاي رود يانگزي همچنين کشورهاي داراي جمعيت بالا و متراکم اين منطقه مانند بنگلادش بوجود آورده است. بر اسا س پيش بيني دانشمندان بسياري از جزاير کوچک اقيانوس آرام نيز در طي چند سال اخير به زير آب خواهند رفت بطوريکه مجمع الجزاير کشور مالديو تنها چهل سال ديگر بر روي کره زمين وجود خواهد داشت.

همچنين دماي بالاتر هوا به تناسب کاهش شديد منابع آب، گسترش وسيع تر بيماري هاي عفوني از قبيل مالاريا و تب استخوان شکن را به دنبال داشته است.

جهاني از رنگ زير جهاني از آب

قرمز، صورتي، زرد، نارنجي، بنفش و جهاني از رنگ‌هاي ديگر. اين رنگ‌ها به پنهان شدن جانور لا به لاي مرجان‌ها و جفت‌يابي آن‌ها كمك مي‌كند. توجه داشته باشيد، آن چه كه ما از پنجره‌ي دوربين عكاس ماهر مي‌بينيم با آن‌چه شكارچيان دريايي از فاصله‌هاي مختلف مي‌بينند، تا حدود زيادي تفاوت دارد. دانشمندان تلاش مي‌كنند به اين واقعيت پي‌ببرند كه چگونه طول موج نور( و  بنابراين رنگ) در فاصله‌هاي مختلف از خلال آب تغيير مي‌كند؛ مهم‌تر از آن، ماهي‌ها چگونه رنگ را مي‌بينند و با چه پيغام‌هايي با هم ارتباط برقرار مي‌كنند.

انگل‌هاي مفيد

اين نوارهاي سياه و سفيد در زمينه زرد، ماهي لب شكري (Plectorhinchus polytaenia) را از ديد شكارچيان پنهان مي‌دارد؛ ديدن اين ماهي در محيط طبيعي از فاصله‌ي دور مشكل است. اين ماهي انگل از تكه‌هاي گوشت لا به لاي دندان‌‌هاي ماهي‌هاي ديگر تغذيه مي‌كند. نوارهاي رنگي روي بدن اين انگل‌هاي مفيد، ممكن است پيغامي باشد براي ماهي‌هاي ديگر كه" من مي‌خواهم دندان‌هاي شما را مسواك بزنم. مواظب باش من را نخوري!"

ماهي جراح

اين ماهي آبي رنگ بسيار زيبا (Paracanthurus hepatus) به خاطر لكه‌ي سياهرنگ روي پوستش، كه به تيغه‌ي چاقوي جراحي شباهت دارد، به ماهي جراح مشهور است. اين ماهي باله‌اي استخواني نزديك دم خود دارد كه جمع مي‌شود. رنگ زرد روي اين باله پيام هشدار دهنده اي به شكارچيان است كه:" من مسلح هستم. به من نزديك نشويد!"

برگ برنده

اين عقرب‌ماهي برگي شكل (Taenianotus triacanthus) مشغول ديدزني بچه ماهيياني است كه بالاي سرش شنا مي‌كنند. اين شكارچي با حوصله مي‌تواند رنگ خود را تغيير دهد و با محيط پيرامون خود هماهنگ شود. سپس منتظر مي‌ماند تا شكار از كنار دهانش بگذرد. اين انتظار ممكن است چند ساعت هم طول بكشد. سرانجام، دهانش در كمتر از ثانيه باز مي‌شود و شكار از همه جا بي‌خبر را به كام مرگ مي‌كشد.

با كمال تاسف، دخالت‌هاي حساب نشده‌ي انسان در طبيعت مشكل‌هاي زيست محيطي زيادي برجاي گذاشته است كه نابودي صخره‌هاي مرجاني از جمله‌ي آن‌ها است. شايد در آينده جانوران زيبايي مانند آن چه در زير مي‌بينيد، فقط در آلبوم عكس و مجله‌ها و كتاب‌ها ديده شوند. به علاوه، ممكن است شاهد جريان‌هاي اقيانوسي شديدتري نيز باشيم، زيرا مرجان‌ها كاري مشابه درختان و بوته‌هاي خشكي را در دريا انجام مي‌دهند.

منابع:

http://magma.nationalgeographic.com/ngm/0505/sights_n_sounds/index.html

www.barrierreefaustralia.com/reef-pics.htm

www.riverdeep.net/current/2001/11/111201_reefs.jhtml

http://www.persiangeo.com/content/view/534/2/

پايگاه ملي داده هاي علوم زمين

درياى خزر:

درياى خزر که در گذشته به نام‎هايى چون خاواينسکى، درياى هيرکانيان، درياى جرجان (گرگان)، بحر مازندران، بحر جرجان، بحر آبسکون و بحر قانيا، ناميده مي‎شد بزرگ‎ترين درياچة روى زمين است. اين درياى بسته که در شمال کوهزاد آلپ – هيماليا قرار گرفته، باقيمانده‎اى از درياى پاراتتيسParatethys است که بر پاية پژوهش‎هاى استراخوف و همکاران (1954)، حدود 11000 سال پيش، پس از جدايش از درياهاى سياه و مديترانه، مستقل شده است. پاره‎اى از ويژگي‎هاى خزر عبارتند از:

وسعت: درياى خزر، با وسعتى حدود 436000 کيلومترمربع، 1200 کيلومتر درازا و 220 تا 550 کيلومتر پهنا دارد و حجم آب آن افزون بر 77000 کيلومترمکعب است. گودى اين دريا در بخش شمالى، 10 تا 12 متر و در بخش ميانى تا 770 متر است و گودترين نقطه آن در بخش جنوبـى، تا 1000 متر نيز مي‎رسد (شکل 10-7). سطح آب درياچه در حدود 26 تا 28 متر (بر حسب سال‎هاى متفاوت) از سطح آب درياهاى آزاد پايين‎تر است. اين دريا از طريق ولگا و همچنيــن کانال ولگا – دن که مجهز به حوضچه‎هاى تنظيم سطح آب و برقرارى هم ترازى آب است، به طور غيرمستقيم با درياى بالتيک و درياى سياه ارتباط دارد.

ريخت‎شناسى: بخش شمالى خزر شيب بسيار ملايم دارد. دو بخش ميانى و جنوبى، با يک برجستگى زيرآبى به نام برجستگى سرت Syrtدر حد فاصل دماغة باکو و خليج قره بغاز، با امتداد شمال باختر – جنوب خاور از يکديگر جدا مي‎شوند. اين برجستگى، ادامة بلندي‎هاى قفقاز است و ژرفاى آب روى آن از 200 متر تجاوز نمي‎کند. اين برجستگى، مانع جريان آب در سطح درياچه نيست.

حجم آب: بيش از دو سوم حجم آب درياى خزر در بخش جنوبى است. نزديک به يک سوم از آب در بخش مرکزى و فقط حدود 1/0 درصد به بخش شمالى تعلق دارد.

نهشته‎هاى بستر: به دليل ناهمگنى ريخت بستر، گسترش رسوب‎هاى وارده، ناهماهنگ است. سالانه رودهاى وارده به ويژه ولگا حدود 90 ميليون تن رسوب را وارد درياچه مي‎کنند که در آنها، سيلت از همه بيشتر است و همراه با ديگر انواع (ماسه، رس کربناتى دانه‎ريز) ستبراى قابل توجهى را تشکيل مي‎دهند. ستبراى نهشته‎هاى نرم بستر درياى خزر را از 40 متر در نقاط شمالى و مرکزى تا حدود 1200 متر در بخش جنوبى برآورد کرده‎اند.

داده‎هاى موجود نشان مي‎دهد که در اين دريا، مرز نهشته‎هاى کم عمق و عميق به طور کامل از يکديگر جدا نيست. براى مثال، رسوبات دانه‎درشت به همراه صدف نرم‎تنان، برخلاف ديگر نقاط، تا ژرفاى 300 متر انتشار دارد. و يا کربنات کلسيم موجود در رسوبات، در نقاط مختلف تغيير مي‎کند و مقدار آن هيچ‎گونه ارتباطى به عمق آب ندارد.

جاى شکل 10-7

گل‎فشان‎ها و گريفون‎هاى خزر: در بخش جنوبى درياى خزر به ويژه در جمهورى آذربايجان و ترکمنستان محدودة آبى شمال باخترى بندرانزلى و در شمال بندرترکمن (منطقة داشلي‎برون و قزل‎تپه)، به ويژه از ديدگاه‎هاى نشانه‎هاى مثبت وجود نفت و گاز درخور توجه‎اند. اين گل‎فشان‎ها حدود 70 درصد گل‎فشان‎هاى دنيا را تشکيل مي‎دهند و ابزارى خوب در پي‎جويي‎هاى نفتى به شمار مي‎آيند. در هر حال، بايد گفت که به دليل فوران‎هاى ناخواستة هنگام حفارى، مي‎توانند مخاطره‎آميز باشند.

جريان‎هاى دريايى: در درياى خزر، يک جريان دريايى اصلى چرخشى وجود دارد که حرکتى پاد ساعتگرد دارد. اين جريان اصلى به دو جريان فرعى در بخش شمالى، يک جريان فرعى در بخش مرکزى و دو جريان فرعى ديگر در بخش جنوبى تقسيم مي‎شود. اين جريان‎ها، باعث جا به جايى آب و نهشته‎هاى سطحى مي‎شوند (شکل 10-8).

جاى شکل 10-8

دماى آب: دما در تابستان به تقريب در همه جا برابر است، ولى در زمستان، بخش شمالى درياى خزر (دست‎کم چهارماه) دماى زير صفر دارد و يخبندان است، در صورتى که در جنوب آن، هيچ‎گاه يخبندان نمي‎شود و متوسط دما 9/5 + درجه سانتيگراد است.

تغييرات سطح آب: شواهد تاريخى نشان داده که سطح آب درياى خزر هميشه در نوسان بوده است. اعداد گزارش شده متفاوت است در مجموع به نظر مي‎رسد که بين بالاترين و پايين‎ترين سطح آب، 9 متر اختلاف وجود داشته است. به دليل وسعت زياد، تغييرات سطح آب دريا، بر تغييرات آب و هوايى و حتى پستانداران پيرامون اثرگذار است.

بالا آمدن سطح دريا يکى از معضلات نواحى پيرامون درياچه است. در اين مورد، عواملى مانند عملکردهاى زمين‎ساختى، بالا آمدن سست کره و يا دياپيرها نمي‎توانند اثرگذار باشند، چرا که اين گونه پديده‎ها در مقياس ميليون سال عمل مي‎کنند. لذا،‌ در بالا آمدن سطح آب بايد عوامل کوتاه‎مدت طبيعى (مانند چرخه‎هاى آب و هوايى، افزايش دماى زمين) و عوامل مصنوعى (جلوگيرى از تبخير در قره‎بُغاز، ورود پساب شهرها، تغيير مسير رودهاى بزرگ به داخل درياچه) اثر عمده‎ترى داشته باشند.

منابع تأمين‎کنندة آب خزر: مجموع آبى که سالانه به خزر وارد مي‎شود، حدود 450 کيلومترمکعب است که اين حجم آب مي‎تواند سطح دريا را حدود 125 تا 135 سانتيمتر بالا ببرد. ولى در حالت عادى، اين افزايش حجم با عمل تبخير جبران مي‎شود. بيش از 95 تا 97 درصد آب درياى خزر از رودهاى ولگا، اُمبا، اورال، کوما، ترک، کورا و حدود 2 تا 3 درصد آن از سفيدرود و اترک تأمين مي‎شود. مجموع آبى که رودها به خزر مي‎ريزند، سالانه حدود 350 کيلومترمکعب است که بيش از 76 درصد، آن سهم رود ولگا است.

پي‎سنگ: درياى خزر ناهمگن و قابل تقسيم به سه بخش شمالى، مرکزى و جنوبى است که با گسل‎هاى اصلى موجود در پي‎سنگ از يکديگر جدا شده‎اند. پي‎سنگ بخش شمالى از نوع پوستة نيمه‎اقيانوسى – سکوى قاره‎اى پرکامبرين روسيه است که چين‎هايى با روند شمالى – جنوبى دارد. بخش مرکزى داراى پي‎سنگ هرسي‎نين، با ويژگي‎هاى قاره‎اى و روند شمال باخترى – جنوب خاورى است. بخش جنوبى داراى پي‎سنگ بازالتى با ستبراى 15 تا 20 کيلومتر است که با پوسته گرانيتى محصور داشته است (بربريان، 1981).

داده‎هاى لرزه‎اى نشان داده که پوستة بازالتى خزر جنوبى از دو لاية اصلى تشکيل شده است. در بخش زيرين، سرعت عبور امواج P حدود 6/6 کيلومتر در ثانيه است و ويژگي‎هاى مشابه با پوستة اقيانوسى دارد. در بخش فوقانى سرعت امواج P حدود 5/3 تا 4 کيلومتر در ثانيه است و مشخصاتى شبيه ‎لايه گرانيتى دارد (کوربانف، 1982).

ترکيب شيميايى: آب خزر از نوع منيزيم، کلسيم و سولفات است و ميزان نمک‎هاى محلول آن بين 12 تا 13 گرم در ليتر است که به تقريب يک سوم شورى آب درياهاى آزاد و اقيانوس‎هاست. شيرين‎ترين بخش آب درياى خزر مربوط به نواحى نزديک به مصب رودخانة ولگا و شورترين بخش آن مربوط به خليج قره‎بغاز بوده است که در آن تبخير بر ورودى آب بر خليج فزونى دارد.

توان هيدروکربنى خزر: نخستين گزارش مستند در بارة توان هيدروکربنى خزر، به سدة سيزدهم ميلادى باز مي‎گردد. نفت، به طور رسمى در سال 1869 از بخش خشکى و در سال 1945 از بخش آبى باکو استخراج شد و تاکنون تعداد 21000 حلقه چاه در مناطق اکتشافى (خشکى و دريا) حفر شده است (موسوى، 1380). جدا از ميدان‎هاى نفتى خزر شمالى و خزر ميانى، خزر جنوبى يکى از منابع اصلى اکتشاف و توليد نفت و گاز درياى خزر است. در خزر جنوبى، سنگ مخزن اصلى بهره‎ده Productive Series به سن پليوسن زيرين – ميانى است. سنگ مخزن فرعى آن نهشته‎هاى ماسه‎اى سازند آپشرون به سن کواترنر پيشين مي‎باشد.

 
+ نوشته شده در یکشنبه 16 مهر 1396 ساعت 14:23 توسط پایان نامه | | تعداد بازدید : 50

مطالب قبلی

» کسب درآمد از سایتای برون سپاری
» پایان نامه ارشد : جایگاه جا و زمان در فقه و حقوق
» دانلود پایان نامه ارشد: عملکرد مهاربند کمانش ناپذیر و عملکرد لرزه ای مورد استفاده استاندارد 2800 ایران -پایان نامه مقطع ارشد
» gl/l (1177)
» پایان نامه ارشد :نقش دادستان در پیشگیری از بزه دیدگی اطفال و نوجوانان با نگاهی ...
» پایان نامه ارشد درباره:نقش مددکاری اجتماعی در پیشگیری از جرم با نگاه به قانون ...
» دانلود پایان نامه ارشد:بررسی تطبیقی اعاده حیثیت در حقوق کیفری ایران و لبنان
» پایان نامه حقوق با موضوع:بررسی و تحلیل نقش شبکه های اجتماعی بر انحرافات جوانان در ...
» پایان نامه :تحلیل فقهی حقوقی ماده 154 قانون مجازات اسلامی جدید درخصوص مسلوب الاراده بودن ...
» پایان نامه ارشد حقوق با موضوع:قاچاق مواد روانگردان و سياست كيفري ناظر بر آن

صفحات وبلاگ

منوی اصلی

تبلیغات

دسته بندی خبر ها

نظر سنجی

درباره ی ما


آرشیو

پیوند های وبلاگ

امار وبلاگ

امکانات


Powered By
rozblog.com

کلیه ی حقوق مادی و معنوی وبلاگ postac محفوظ می باشد.