close
تبلیغات در اینترنت
دانلود پایان نامه ارشد : بررسی امکان استخراج الیاف بلند طبیعی سلولزی از برگ گیاه Typha australis

خانه | پست الکترونیک | آرشیو

دانلود فایل های آموزشی

دانلود نمونه سوال فایل های آموزشی و پژوهشی نقد و بررسی مظالب دانشگاهی پروژه های داشجویی تحقیق و مقاله


دانلود پایان نامه ارشد : بررسی امکان استخراج الیاف بلند طبیعی سلولزی از برگ گیاه Typha australis

  

 

 

 

 

 

 

 

1386

 

چکیده:

امروزه، تحقيقات و طرح هاي توسعه صنعتي در زمينه بيوتكنولو‍ژي و حفظ محيط زيست از اهميت خاصي برخوردار گرديده و استفاده از امكانات موجود در طبيعت توجه محققين را به خود جلب كرده است. از جمله اين موارد، استفاده بهينه از مواد سلولزي و ليگنوسلولزي است.

امروزه، استفاده از الياف طبيعي گياهي، علاوه بر صنعت نساجي در صنايع پليمري و خودروسازي از اهميت خاصي برخوردار شده است. توسعه روز افزون كاربرد الياف طبيعي گياهي نظير جوت در كمپوزيتها، رونق خاصي به خصوصيات و بازار آن داده است. از دلايل پيشرفت و اهميت اين الياف، مي توان به عنوان نمودن سال 2009 به عنوان سال الياف طبيعي توسط مجمع عمومي سازمان ملل متحد اشاره كرد.

در این تحقیق،  استخراج الیاف طبیعی با منشأ گیاهی- سلولزی از برگ گیاه Typha australis بررسی شد. عملیات استخراج لیف با استفاده از رتینگ شیمیایی و با به کار بردن مواد شیمیایی از قبیل سود سوزآور، تری پلی فسفات سدیم، تترا اتیلن دی آمین، آنتراکینون، در دماهای 60-100 درجه سانتیگراد و مدت زمان 30-480 دقیقه صورت گرفت. نتایج آزمایش نشان داد که استخراج الیاف از برگ گیاه با روش رتینگ قلیایی امکان پذیر است و الیاف بدست آمده دارای استحکام (3.1-3.6 g/den) و ظرافت 23-33 den بوده که نسبت به دیگر الیاف طبیعی با منشأ گیاهی از قبیل کنف، جوت، نارگیل و اناناس استحکام بالاتری دارد.  طیف مادون قرمز الیاف استخراج شده نشان از لیگنوسلولزی بودن آن داشت که با تعیین درصد ترکیبات آن، معلوم گردید که لیف حاوی 60-50% سلولز، 30-25% لیگنین ، 12-9% همی سلولز و 8-5% مواد ناخالصی است. که این میزان سلولز بیش از سلولز موجود در الیاف نارگیل می­باشد. از طرفی لیگنین موجود در لیف، می­تواند به عنوان ماده ضد باکتری و جذب کننده پرتو ماورابنفش عمل کند که خود ویژگی خاصی به این لیف می­دهد. همچنین لیف استخراج شده دارای 50-45% کریستالینیته می­باشد که این درصد بلورینگی پایین سبب جذب آب 9/5-8% گردیده که نسبت به الیاف پنبه، درصد جذب رطوبت بالاتری می­باشد. از طرفی دانسیته لیف 1/26 g.cm3 بوده که از دیگر الیاف طبیعی با منشاگیاهی از قبیل پنبه، کتان، جوت، شاهدانه و…  بسیار سبک تر است.  رنگ الیاف استخراج شده به دلیل استخراج توسط عملیات قلیایی در دمای بالا و وجود میزان لیگنین بالا دارای شید زرد روشن تا قهوه­ای تیره می­باشد.  با انجام عملیات سفیدگری با آب اکسیژنه، الیاف سفیدی مطلوبی را کسب کرده و میزان روشنایی آن 34% افزایش یافت. رنگ پذیری الیاف بسیار مناسب بوده و الیاف به خوبی رنگ را جذب کرده و شفافیت رنگ آن مناسب می­باشد.

 مقدمه

انسان از زمانهاي بسيار دور، علاوه براينكه با شكار حيوانات مي­توانست مواد غذايي خود را تأمين كند، از پوست آنها نيز به عنوان وسيله مناسبي براي گرم نگه داشتن بدن خود استفاده مي­كرد. در يك مقطع زماني از تاريخ، انسان دريافت كه رويش مويين پوست حيوانات و رشته­هاي نازك و بلند برخي از گياهان آمادگي دارند كه به وسيله تابيده شدن به دور خود، رشته­هاي بلندتري را تشكيل دهند كه موسوم به نخ است. بدين ترتيب بود كه الياف طبيعي نظير پنبه، پشم، ابريشم و ديگر الياف هر يك بنحوي شناخته شدند‌‌[1].

 

1-1 الياف ماده اوليه نساجي  

الياف ماده اوليه صنعت نساجي است. خصوصيات اصلي يك ليف عبارت است از نسبت فوق العاده زياد طول به قطر آن، استحكام، لطافت، الاستيسيته، جذب رنگ و قابليت ريسندگي؛ كه باعث سهولت تاب دادن الياف و در نتيجه باعث افزايش قدرت نخ مي شود.[1] از مشخصه­هاي مهم يك ليف؛ طول (متوسط طول، توزيع طولي) ، سطح مقطع (مساحت كل، يكنواختي و شكل) ، تجعد (تعداد و دامنه تجعد) ، فنريت و مشخصات سطحي مي­باشد. همچنين يك ليف بايد داراي خصوصیات فيزيكي، شيميايي و مكانيكي مطلوبي باشد. از خواص فيزيكي مي توان به رنگ، جلا، وزن مخصوص، حرارت ويژه، هدايت الكتريكي وگرمايي، نقطه نرم شدن، دماي شيشه­اي و از خواص مكانيكي به استحكام، ازدياد طول، مدول، الاستيسيته و بازگشت پذيري اشاره كرد. همچنين خواصي از قبيل رطوبت بازيافتي، تورم، عكس­العمل در برابر حلال­ها، تغيير شيميايي در اثر حرارت، مقاومت در برابر عوامل جوي(اكسيژن، نور، حرارت، ميكروارگانيزمها)، مقاومت شيميايي به اسيد، قليا، عوامل اكسيد­كننده و رنگ پذيري نيز داراي اهميت مي­باشد[2].

با توجه به کاربرد متنوع کالاهای نساجی، از پوشاك تا مصارف صنعتی، لزوم استفاده از الیاف با خصوصیات مختلف و روشهای متفاوت وجود دارد. روشهای مختلفی برای طبقه­بندی ویژگی­های مرتبط با خصوصیات الیاف، روشهای تولید و استفاده نهایی از آنها وجود دارد. هر چند که، طول و ظرافت دو پارامتر مهم از خصوصیات الیاف مي باشند که پتانسیل کاربردی و فرآيند­پذيری الیاف را تعيين می­کنند.

بر اساس منشأ، الياف طبيعي به سه گروه فرعي تقسيم می­شوند: الياف معدني، الياف گياهي و الياف حيواني.

الياف گياهي : الياف گياهي از چوب و برخي مواد كشاورزي، كه موادي قابل تجديد حيات هستند توليد مي­شوند و داراي پتانسيل ايجاد محصولات جديد و جايگزيني مواد سوختني هيدروكربني مضر براي محيط زيست مي­باشند[4]. الياف گياهي شامل مهمترين الياف نساجي ، يعني پنبه و ساير الياف مانند كتان، شاهدانه و جوت است . اين الياف از طريق كشت تهيه مي­شوند و پايه سلولزي (ماده سازنده گياهان) دارند[1]. الياف گياهي به گروه­هاي فرعي زير تقسيم مي­شوند:

1) الياف دانه­اي، مانند پنبه

3)الياف برگي، مانند سيسال، مانيلا

الياف حيواني : الياف حيواني مانند ابريشم،كه توسط كرم ابريشم توليد مي­شود، همچنين پشم و ساير الياف شبيه مو، مانند كشمير، آلپاكا و غيره را نيز در بر مي­گيرد. اين الياف، پايه پروتئيني دارند كه تركيب پيچيده­اي است و قسمت عمده ساختمان بدن جانداران را تشكيل مي­دهد. اين الياف به گروه­هاي فرعي زير تقسيم مي­شوند[1] .

1) پشم

2) ابريشم

3) مو، مانند موي بز، خرگوش، شتر، اسب

الياف بازيافته اليافي هستند كه ماده تشكيل دهنده آنها، قبلاً در طبيعت موجود بوده است و الياف سنتتيك از مواد شیميايي تهيه مي­شوند كه داراي ساختمان ليفي نيستند و از طريق سنتز مواد اوليه و يا اجراي پروسس­هاي شيميايي لازم، ساختمان ليفي به آنها داده مي­شود و طبيعت درساختن آنها و يا در قسمتي از فرآيند تهيه آنها، نقشي ندارد و كلاً سنتتيك هستند. گروههاي فرعي الياف سنتتيك را به صورت زير مي­توان بيان كرد.[1]

– پلي­آميد، نظير نايلون

– پلي­استرها، نظير تريلين، داكرون

– مشتقات پلي­وينيل، نظير پلي­وينيل الكل، كلرايد

– پلي­اولفين ها، مانند پلي­پروپيلن، پلي­اتيلن

– پلي­اورتانها

الياف طبيعي  نسبت به مواد سنتتيك، داراي مزيتهايي از قبيل معايب محيط زيستي و سمي كردن محيط زيست كمتر و قابليت تجزيه شدن بيولوژيكي مي­باشند. اما مشكل اساسي الياف گياهي نسبت به الياف سنتتيك، فقدان يكنواختي مواد است. الياف سنتتيك مي­توانند در يك روش خاص توليد شوند و الياف توليدي، داراي كيفيت يكنواخت و ثابت می­باشد، در حاليكه الياف گياهي، زمانيكه توليد مي­شوند، شرايط رشد، تأثير به سزايي بر نتايج و خصوصيات آنها دارد. تفاوتهاي ايجاد شده به دليل متفاوت بودن مناطق كشت، نوع خاك، آب و هوا و كشاورز مي­باشد. عمليات رتينگ[8](جداسازي الياف از قسمتهاي چوبي ساقه و صمغهاي گياهي)، بر رنگ ليف، جداسازي دسته الياف، مواد متشكله و استحكام ليف اثر مي­گذارد. كيفيت ليف به شرايط زراعي، رشد و مكان ليف در گياه نيز بستگي دارد[4] . جدول 1 ، درصد تغییرات کمیتهای مختلف در نمونه الیاف به طول 1 سانتیمتر را نشان می­دهد که توسط آقای مردیت[9] آزمایش شده است. همانگونه که مشاهده می­شود الیاف طبیعی گیاهی درصد تغییرات بالایی را نشان می­دهند. [5]

 

درصد تغییرات( cv%)
استحکام نیروی پارگی ظرافت
40 43 46 24 پنبه
31 40 45 24
32 28 34 21 پشم
18 7 8 9 نایلون

 

 

ليگنوسلولزها[10] به تمام گياهاني اطلاق مي شود كه امروزه بعنوان يكي از بزرگترين منابع طبيعي فراهم کننده مواد غذایی و انرژي مطرح هستند. 60 الي 80 درصد ليگنوسلولزها از پلي­ساكاريدها، كه پليمر طبيعي قندها مي­باشند، تشكيل شده است. علاوه بر اين، طيف وسيعي از مواد قابل مصرف موجود در ليگنوسلولزها، تجديد پذيري آنها و همچنين سازگاري­شان با محيط زيست، هرگونه مطالعه و امكان سرمايه­گذاري در مورد ليگنوسلولزها را بعنوان يكي از چشم­اندازهاي آينده بشري توجيه­پذير مي­سازد.[5] بيشترين ماده توليدي طبيعي در كره زمين، گياهان مي­باشند، كه ميزان توليد آنها در حدود 1011 تن در سال برآورد شده است. گياهان، شامل انواع درختان، گياهان بوته­اي، محصولات و ضايعات كشاورزي و …  مي­باشند، كه قسمت عمده آنها پس از توليد بي هيچ استفاده­اي به روشهاي مختلف، وارد چرخه بازگشت­پذير طبيعت مي­گردند. وجه مشخص همه گياهان، ساختار فيبريلي آنها است كه در اين ساختار، ميكروفيبريل­هاي سلولز در شبكه­اي از همي­سلولز[11] و ليگنين[12] احاطه شده و ساير مواد آلي و معدني، اين ساختمان را تكميل كرده­اند. به خاطر همين ساختار، به اين مواد، ليگنوسلولز گفته مي­شود [6].

 

تعداد صفحه : 95

قیمت : 17300تومان

و در ضمن فایل خریداری شده به ایمیل شما ارسال می شود.

پشتیبانی سایت :        09309714541 ****       serderehi@gmail.com

در صورتی که مشکلی با پرداخت آنلاین دارید می توانید مبلغ مورد نظر برای هر فایل را کارت به کارت کرده و فایل درخواستی و اطلاعات واریز را به ایمیل ما ارسال کنید تا فایل را از طریق ایمیل دریافت کنید.

*********  ********* *********

راهبری نوشته‌ها+ نوشته شده در پنجشنبه 04 خرداد 1396 ساعت 12:56 توسط پایان نامه | | تعداد بازدید : 14

مطالب قبلی

» کسب درآمد از سایتای برون سپاری
» پایان نامه ارشد : جایگاه جا و زمان در فقه و حقوق
» دانلود پایان نامه ارشد: عملکرد مهاربند کمانش ناپذیر و عملکرد لرزه ای مورد استفاده استاندارد 2800 ایران -پایان نامه مقطع ارشد
» gl/l (1177)
» پایان نامه ارشد :نقش دادستان در پیشگیری از بزه دیدگی اطفال و نوجوانان با نگاهی ...
» پایان نامه ارشد درباره:نقش مددکاری اجتماعی در پیشگیری از جرم با نگاه به قانون ...
» دانلود پایان نامه ارشد:بررسی تطبیقی اعاده حیثیت در حقوق کیفری ایران و لبنان
» پایان نامه حقوق با موضوع:بررسی و تحلیل نقش شبکه های اجتماعی بر انحرافات جوانان در ...
» پایان نامه :تحلیل فقهی حقوقی ماده 154 قانون مجازات اسلامی جدید درخصوص مسلوب الاراده بودن ...
» پایان نامه ارشد حقوق با موضوع:قاچاق مواد روانگردان و سياست كيفري ناظر بر آن

صفحات وبلاگ

منوی اصلی

تبلیغات

دسته بندی خبر ها

نظر سنجی

درباره ی ما


آرشیو

پیوند های وبلاگ

امار وبلاگ

امکانات


Powered By
rozblog.com

کلیه ی حقوق مادی و معنوی وبلاگ postac محفوظ می باشد.