close
دانلود آهنگ جدید
دانلود فایل های آموزشی - 2

خانه | پست الکترونیک | آرشیو

دانلود فایل های آموزشی

دانلود نمونه سوال فایل های آموزشی و پژوهشی نقد و بررسی مظالب دانشگاهی پروژه های داشجویی تحقیق و مقاله


پایان نامه :تحلیل فقهی حقوقی ماده 154 قانون مجازات اسلامی جدید درخصوص مسلوب الاراده بودن ...

 

 

 

 

 

استاد راهنما:

دکتر حسن حیدری

 

بهار  1394

(در فایل دانلودی نام نویسنده موجود است)

«فهرست مطالب»

 

چکیده:

 

مقدمه:  

در ميان احكام تاسيسي اسلام روند تحريم شرب خمر جالب است زيرا به تدريج صورت گرفت. ابتدا بدون ضمانت اجرا مردم را از نوشيدن مسكرات  بر حذر داشت. بعد از آن با شيوه بطلان نماز هنگام مستي از موارد ارتكاب و استعمال مسكر كاست و در نهايت آن را عملي شيطاني معرفي كرده و آنها را از زمره نجاسات به حساب آورد. خداوند در آيه 90 و 91 سوره مائده مي فرمايد:

«يا ايها الذين آمنوا انما الخمر و الميسر و الانصاب و الازلام رجس من عمل الشيطان فاجتنبوه لعلكم تفلحون انما يزيد الشيطان ان يوقع بينكم العداوه و البعضاء في الخمر و المسير و يصدكم عن ذكر الله و عن الصلوه فهل انتم منتهون»

(( اي اهل ايمان شراب و قمار و بت پرستي و تيرهاي گروبندي همه اينها پليد و از عمل شيطان است از آن البته دوري كنيد تا رستگار شويد. شيطان قصد آن دارد كه به وسيله شراب و قمار ميان شما عداوت و كينه برانگيزد و شما را از ذكر خدا و نماز باز دارد پس آيا شما از آن دست بر مي داريد؟))

امام صادق (ع) نيز در تحف العقول مي فرمايند:

((… از نوشابه ها هر آنچه زيادش عقل را زايل نكند نوشيدنش عيب ندارد. هر آنچه زيادش مستي آورد و عقل را تغيير دهد كم آن نيز حرام است)).

هنگامي كه بحث مستي پيش آمد، دانشمندان علوم نظري در مقابل آن جبهه گيري كردند از جمله شاعران، فقيهان، عارفان و … . بسته به اينكه مجراي اين انديشه چيست، ديدگاه و بنابراين نتايج متفاوت خواهد بود. حتي در ميان خود اين گروه ها نيز مكاتبي بوجود آمد كه با ساير مكاتب آن گروه اختلاف عقيده دارند. اگر فقط از جنبه ي فقهي به اين مسئله پرداخته شود با توجه به اينكه نظرات بي شماري در اين رشته وجود دارد مجال پرداخت به همه ي آنها نيست. بنابراين بايد مشخص شود در كدام فرع از رشته ي حقوق بايد به آن پرداخته شود.

اين بحث از آنجا ناشي مي شود كه بين اين دو رشته ارتباط نزديكي وجود دارد. چرا كه قوانين كيفري ثمره بحث جرم شناسان است. اين كه اصل مجازات باشد يا نه اهداف  آن چه باشد و…  همه مورد بحث جرم شناسان است. از سوي ديگر موضوع جرم شناسي مجرم است كه آنرا حقوق كيفري تعيين مي كند. بنابراين اين دو لازم و ملزوم يكديگرند. در اينجا از حقوق كيفري استفاده مي شود تا روشن شود كه اين شخص مجرم و بنابراين مسنحق كيفر است يا نه. بنابراين از اصول مورد قبول حقوق كيفري استفاده خواهد شد. خود موضوع مسئووليت كيفري يكي از مباحث بسيار مهم و در عين حال اختلافي در حقوق است و ما بدون اثبات آن نمي توانيم حكمي استخراج كرده و به شخص مست تحميل نماييم. بنابراين بيشتر مباحث حول محور مسئووليت كيفري خواهد بود.  بنا به روش دانشمندان و فقيهان ابتدا موضوعات تعريف خواهند شد و سپس به اصل مسئله يعني حمل موضوع بر محمول و قابليت يا عدم قابليت آن پرداخته خواهد شد.

 

بیان مسئله:

عوامل درونی شامل اختلالات روانی و جنون، مستی و اشتباه و عوامل بیرونی، اکراه و اجبار و ضرورت، دفاع مشروع و امر آمر می‌‏باشند. هر یک از این عوامل در صورتی که میزان تأثیر آن‌ها کم بوده و ارکان مسئولیت کیفری موجود باشد می‌‏تواند به عنوان عامل مخففه مجازات نظر گرفته شود. شخصی که در حالت مستی قرار گرفته است در صورتی که تأثیر مستی تام باشد توان شناخت ماهیت رفتار خود را نداشته و در‌‌ همان حال بر اعمال خود کنترل ندارد. بدین جهت شخصی که از مواد روان گردان و مخدر استفاده می کند ممکن است در زمان سرخوشی مسلوب الاراده شده و قدرت کنترل بر اعمال خود را نداشته باشد. که در پژوهش حاضر بر آنیم تا به پاسخ سوالات مبهم در این زمینه را شناسایی کنیم. یعنی اینکه آیا موارد روان گردان باعث سلب اراده و اختیار فرد می‌گردد؟ در صورت سوء مصرف مواد روانگردان جهت ارتکاب جنایت مسئولیت کیفری چگونه خواهد بود؟  وبه طور کلی مسولیت کیفری افراد معتاد به مواد مخدر از نوع روانگردان چه وضعیتی دارد؟

در حالت مستي، اشخاص قصد و اختيار کامل ندارند و عادلانه نيست که به همان اندازه که افراد در وضع هوشياري مسئول هستند، مسئول شناخته شوند. از ديگر سو براي حفظ نظم و امنيت جامعه، استناد به مستي با هدف معاف شدن از مجازات در خصوص همه جرايم به نحو کامل قابل قبول نخواهد بود. بنابراين اين سوال پيش مي آيد که با کساني که به استفاده از مشروبات الکلي مي پردازند و در نتيجه مستي ناشي از آن، مرتکب جرم مي شوند چه بايد کرد؟

 

   مرور ادبیات و سوابق مربوطه

در زمینه مستی و رابطه آن با مسئولیت کیفری و موارد رفع مسئولیت کیفری تا کنون مطالعات و پژوهش های فراوانی انجام گرفته است که برخی از آنها به شرح ذیل است.

  1. مقاله: (تأثیر مستی در مسئولیت کیفری، نوری عمیدی و مهدی ملکی، مجله کانون وکلا ، دوره اول، شماره2، تير 1327) پژوهش حاضر تأثیر مستی را در مسئولیت کیفری مورد بررسی قرار داده است.
  2. کتاب: (شاهرخ شهركي، عبدالكريم با مقدمه: حسين ميرمحمدصادقي، تاثير مستي بر مسئوليت كيفري در حقوق ايران و انگلستان، انتشارات نگاه بينه، 1391) به مطالعه تطبیقی مسئولیت کیفری ناشی از مستی در حقوق ایران و انگلستان پرداخته است.

 

انگیزه های انتخاب موضوع

الف- علاقه شخصی و پیشینه ذهنی که داشتم.

ب- راهنمایی و مشورتی که با استاد راهنما داشتم.

ج- ضرورت بررسی این موضوع و اینکه بتوانم خدمتی کوچک به جامعه داشته باشم.

 اهداف مشخص تحقيق (شامل اهداف آرماني، کلی، اهداف ويژه و كاربردي):

در این پژوهش محقق بدنبال اهداف و آرمان‌های ذیل می باشد:

سؤالات تحقیق

سوالاتی که باعث شده تا این محقق به این موضوع  و بررسی آن بپردازد به شرح ذیل می باشند:

3- در چه صورتی مسولیت کیفری از فرد مسکر برداشته می شود؟

 

فرضيه‏هاي تحقیق

اینک در قالب فرضیه به این سوالات پاسخی اندیشمندانه خواهیم داد.

3- به نظر می رسد در شرایط اجبار یا عدم اطلاع از محتویات بطری که می توان گفت به اشتباه آن را نوشیده رفع مسولیت کیفری می شود.

(ممکن است هنگام انتقال از فایل اصلی به داخل سایت بعضی متون به هم بریزد یا بعضی نمادها و اشکال درج نشود ولی در فایل دانلودی همه چیز مرتب و کامل است)

تعداد صفحه : 113

برای دیدن بقیه پایان نامه های حقوق اینجا کلیک کنید

 

دانلود نمونه ای از فایل حقوق بصورت رایگان

راهبری نوشته‌ها


ادامه مطلب
+ نوشته شده در چهارشنبه 10 خرداد 1396 ساعت 23:56 توسط پایان نامه | | تعداد بازدید : 508

دانلود پایان نامه درباره: حقوق فرزندان نسبت به والدین در نظام حقوقی ایران و فقه ...

 

 

«يَا أَيُّهَا النَّاسُ إِنَّا خَلَقْنَاكُم مِّن ذَكَرٍ وَأُنثَى» ای مردم ما شما را از زن و مردی آفریدیم. (حجرات: ۱۳)

در فرهنگ غنی اسلام، این حقوق و وظایف به درستی رعایت گردیده؛ مثلاً اگر حق طاعت را برای والدین به گردن و در تعهد فرزندان و حق تربیت را برای فرزندان به گردن والدین (پدر و مادر) بر شمرده، این حق طاعت و این حق تربیت براساس حقوق متقابل جعل شده است؛ یعنی اگر بر فرزند لازم است که از والدین خود اطاعت کند به این دلیل نیست که والدین بر آن‌ها سلطه دارند و صرفاً به خاطر رعایت مصالح آن‌ها باشد؛ بلکه در حق طاعت، مصالح فرزند در نظر گرفته شده است و رعایت این حق، درواقع برای این است که پدر و مادر با فرزند، با هماهنگی کامل زندگی و رشد نمایند. درواقع پدر و مادر با امر و نهی، مطابق مصالح فرزند، علاوه‌براینکه فرزند خود را تربیت می‌کنند، خود در پرتو آن رشد می‌کنند.

 

 

الف) تبیین مسئله

ب) سؤالات تحقیق

ج) اهداف

 

الف) تبیین مسئله:

 

ب) سؤالات تحقیق:

 

ج) اهداف تحقیق:

 

ارسال شده در دسته‌ها

ادامه مطلب
+ نوشته شده در چهارشنبه 10 خرداد 1396 ساعت 23:55 توسط پایان نامه | | تعداد بازدید : 49

دانلود پایان نامه درباره : مسئولیت انتظامی قضات در مراحل دادرسی براساس قانون نظارت بر ...

 

باتوجه به این مواد نوع تخلفات قضات در این قانون، شامل عدم درج مشخصات خود، سمت و عدم شرکت در جلسات هیاتهای کمیسیون های در ساعات غیر اداری در صورت تمایل و اعمال خلاف عرف و مسلم قضات و ایجاد بدبینی و بی اعتمادی نسبت به دستگاه قضائی است مانند استعمال الفاظ نامتعارف در ملاء عام یا محل کار ، ارتباط نامتعارف با همکاران دفتری و قضائی و استفاده از پوشش غیر متعارف در ملاء عام یا محل کار ، ارتباط نامتعارف با طرفین پرونده، وکلا و کارشناسان و همنشینی با افراد و کسانی که دارای سوء شهرت هستند. خودداري غيرموجه از عزيمت به محل خدمت در موعد مقرر يا ترك خدمت بيش از سي‌روز ، استنكاف از رسيدگي و امتناع از انجام وظايف قانوني و… می گردد که با توجه به نوع تخلف مجازات متناسب درنظر گرفته شده است. مراجع رسیدگی به تخلفات انتظامی نیز در این قانون به طور کلی مشخص گردیده است.

ب) اهمیت موضوع

پ) اهداف تحقیق

اهداف فرعی:

ت) سوالات تحقیق:

 

ارسال شده در دسته‌ها

راهبری نوشته‌ها


ادامه مطلب
+ نوشته شده در چهارشنبه 10 خرداد 1396 ساعت 23:55 توسط پایان نامه | | تعداد بازدید : 37

دانلود پایان نامه رشته حقوق با موضوع:بیع عین مرهونه

 

 

واحد میبد

 

 

 

 

چکیده:

از مسائل مهم راجع به حق مرتهن، مسئله‌ی وضع حقوقي قراردادهاي ناقل عين از جمله فروش عين مرهونه توسط راهن است. در اين خصوص بر اساس نظر مشهور فقهي نفوذ قراردادهاي مزبور نيازمند اذن يا اجازه‌ی مرتهن است. اهم ادله‌ی ايشان، اجماع، برخي روايات و منافات تصرفات ناقله‌ی مزبور با حق مرتهن عنوان گرديده است. یکی از تصرفات راهن با لحاظ حق عینی اصلی خود در عین مرهونه فروش عین مرهونه است. با مطالعة  مواد 793 و 794 قانون مدنی به نظر می‌رسد بیع عین مرهونه با حق عینی تبعی مرتهن منافات نداشته باشد. این بیع به ضرر مرتهن نیست و با توجه به عدم صراحت قانون باید صحیح باشد، زیرا ماده 793 تصرفات منافی حق مرتهن را نیازمند اذن دانسته و تصریح نکرده است که بیع عین مرهونه منافی حق مرتهن هست یا نه؟ بدیهی است با تعیین حکم بیع، حکم بسیاری از تصرفات دیگر روشن شده و از نظر عملی مشکلات مربوط به روابط مرتهن، راهن، بانک‌ها و وام‌گیرندگان حل خواهد شد. تلاش در جهت تفسیرتصرفات غیر مضر از ماده 793 قانون مدنی ایران، اگرچه از نظر جمع حقوق راهن و مرتهن قابل ستایش است لیکن در حقوق ایران فروش ملک مرهونه هیچ تأثیری در حق مرتهن ندارد، به این معنا که بتوان بدون رضای مرتهن هم عقد بیع راهن را صحیح و قطعی دانست و در همان حال هم، عقد رهن را باقی تلقی کرد، خلاف ظاهر ماده 793 ق.م  بوده و با مبانی حقوق امامیه نیز سازگاری ندارد. به نظر می‌رسد از بین عقاید فقهی مبنی بر بطلان، عدم نفوذ و صحت، نظریه صحت با حقوق موضوعه ایران سازگارتر باشد و با توجه به مطالعه‌ای که انجام گردید بیع عین مرهونه صحیح بوده و با حق عینی تبعی هیچ گونه منافاتی ندارد. در عين حال در مورد اثر اذن يا اجاز ه‌ی مرتهن نيز اختلاف است و مشهور آن را موجب اسقاط حق مرتهن به شمار مي‌آورند. حال آنكه به نظر مي رسد بقاي حق علي رغم اذن يا تنفيذ مرتهن، ترجيح دارد، جز در مواردي كه اذن يا اجازه، دلالت بر قصد مرتهن مبني بر اسقاط حق خويش نمايد. و به طور کلی بیع عین مرهونه در اموال منقول و غیر منقول تفاوت داشته به طوری که در اموال منقول باطل و در اموال غیرمنقول صحیح است.

 

 

 

مقدمه:

اگرچه در مبحث رهن، مسایل زیادی وجود دارد که حل هر کدام از آنها مباحث عمیق و گسترده ای را می طلبد مانند رهن دین و منفعت، ماهیت قبض در رهن و غیره، ولی مسئله ای که ما در صدد طرح آن هستیم مسئله ” وضعیت بیع عین مرهونه ” است که یکی از مسایل مبتلا به نظام حقوقی و قضایی و ثبتی و حتی اقتصادی کشورمان می باشد که هر روزه هزاران حکم قضایی راجع به این موضوع صادر می شود . مسئله اصلی این است که آیا معامله ملک مرهونه، جزء تصرفات ممنوعه در عین مرهونه است و اگر ممنوع است آیا ضمانت اجرایی آن بطلان است یا غیر نافذ و در صورتی که باطل نباشد راه حل تصحیح آن چه گونه می‌باشد. منظور ازتصرفات ممنوعه در عین مرهونه چیست ؟ آیا فروش عین مرهونه جزو تصرفات ممنوعه است و در صورت ممنوع بودن فروش، آیا معامله باطل است یا غیر نافذ ؟ در صورت رد مرتهن نسبت به معامله مرهونه آیا مانند رد مالک در معامله فضولی است که تنفیذ بعدی بی اثر باشد؟ و در صورت عدم تعهد مستقل با بیع در لزوم وفاء « قرارداد بیع آیا امکان الزام وی به پرداخت دین و فک رهن وجود دارد؟ به عبارت دیگر این قسمت را هم در بر می گیرد؟ و نهایتاً اینکه در صورت عدم اجرای تعهد » به تعهد در مورد بایع توسط فروشنده، می توان با استفاده از سایر اموالش طلب مرتهن را پرداخت و فک رهن نمود یا خیر؟

در این پژوهش در مقام پاسخ به سئوالات فوق به  بررسی و تحلیل نظرات فقهی و حقوقی در این خصوص می‌پردازیم.

 

 

ادبیات یا پیشینه تحقیق:

سوالات تحقیق: (مساله تحقيق):

در این پژوهش سه سوال اصلی داشته و یک سوال فرعی که به ترتیب به انها خواهیم پرداخت.

سوال اصلی:

سوال فرعی:

فرضیه‌ها:

اهداف تحقیق:

الف: هدف اصلی

ب: اهداف فرعي

روش تحقیق:

روش تحقیق در این مجموعه مبتنی بر شیوه کتابخانه ای است که از منابع مدون مشتمل بر مجموعه قوانین، شکلی قدیم و جدید، رساله ها، مقالات، جزوات و سایت های … استفاده شده است که پس از گردآوری مطالب مورد نظر به تطبیق، تلفیق، تجزیه و تحلیل این موارد پرداخته شده است .

ساختار یا سازماندهی:

این پژوهش شامل چهار فصل بوده که در فصل اول به بیان مفهوم بیع در لغت و اصطلاح پرداخته سپس در فصل دوم به بیان معنا و مفهوم رهن و ماهیت آن و احکام مربوط به آن پرداخته سپس به تعریف مفهوم تصرف و وضعیت فروش مال رهنی پرداختیم و در فصل اخر هم به آثار نهی در معاملات و تصرفات منافی حق مرتهن پرداختیم.

که در ادامه به مختصر به بیان هریک خواهیم پرداخت.

 

فصل نخست: مفهوم بیع در لغت و اصطلاح

عقد بیع، از جمله مهمترین عقود معین و مشهورترین آنهاست و نسبت به سایر عقود و تصرفات قانونی،کاربرد بیشتری در روابط میان افراد دارد و نه تنها امروز بلکه در گذشته نیز اساس معاملات و روابط تجاری بر آن مبتنی‌ بوده است.این بدان جهت است که انسان طبعا مدنی و اجتماعی است و نمی‌تواند به تنهایی و بی‌آنکه با دیگران‌ ارتباط داشته باشد،زندگی کند و نیازهای خود را برطرف سازد.از اینرو در کتب فقهی و حقوقی،بحث از بیع، مقدم بر همه عقود دیگر،مطرح می‌شود چندان که قواعد و شروط مربوط به آن،مبنای سایر تصرفات نیز واقع‌ شده است و در اغلب موارد،قواعد عمومی مربوط به بیع به آنها تسری پیدا می‌کنند در این نوشتار سعی شده است‌ مفهوم اصطلاحی بیع با مطالعه تطبیقی آرای فقیهان ارایه گردد. بيع در لغت به معناي خرید و فروش و داد و ستد است (لوييس معلوف، مترجم، محمد بندريگي ص 120، 1380) و در اصطلاح فقهي: ايجاب و قبولي است كه بر نقل ملك در مقابل عوض معلوم و متعین دلالت كند.(شهيد اول مصصّح، شيخ حسن قاروبي تبريزي، 1382) تعريف دوّم بيع؛ ايجاب و قبول از دو طرف كامل [بالغ، عاقل، مختار، داراي قصد و اراده] است. كه با رضايت طرفين عين در قَبال عوض متعین و معلوم به طرف ديگر منتقل مي‌شود.( شهيد اول ص 191، 1414)

مبحث نخست: ارتباط معني لغوي با اصطلاحي:

بيع در لغت به معني داد و ستد است. (معین، ص ۲۶۳، 1380).  و در اصطلاح هم دادن عين و گرفتن عوض است. و تقريباً ارتباط نزديكي با هم دارند. يكي از ضروريات بشر در جامعه امروزي بيع مي‌باشد. در اين زمان هر كس به نوعي خريد و فروش دارد. شخصي كه اول صبح تا شب كارش خريد وسايل و ملزومات زندگي مي‌باشد. يا بازاري‌ها كه جنسي مي‌خرند و مي‌فروشند. اگر خريد و فروش نباشد جامعه مختل مي‌شود. چون انساني نيست كه به انسان ديگر محتاج نباشد؛ و اين رفع احتياج از طريق ارتباط با همديگر و داد و ستد حاصل مي‌شود.

 

ارسال شده در دسته‌ها

راهبری نوشته‌ها


ادامه مطلب
+ نوشته شده در چهارشنبه 10 خرداد 1396 ساعت 23:55 توسط پایان نامه | | تعداد بازدید : 35

دانلود پایان نامه:بررسی رابطه سکوت سازمانی و سلامت سازمانی (مطالعه موردی : شرکت آب منطقه ای استان هم


ادامه مطلب
+ نوشته شده در جمعه 05 خرداد 1396 ساعت 13:56 توسط پایان نامه | | تعداد بازدید : 37

دانلود پایان نامه کارشناسی ارشد بررسی روابط باورهای غیرمنطقی بر رضایت زناشویی دانشجویان متاهل


ادامه مطلب
+ نوشته شده در جمعه 05 خرداد 1396 ساعت 13:55 توسط پایان نامه | | تعداد بازدید : 25

دانلود پایان نامه:بررسی رابطه فرسودگی شغلی کارکنان با رفتار ضد شهروندی سازمانی شعب بانک توسعه تعاو


ادامه مطلب
+ نوشته شده در جمعه 05 خرداد 1396 ساعت 13:55 توسط پایان نامه | | تعداد بازدید : 20

پایان نامه ارشد رشته نساجی: تهیه و بررسی خواص نانو­کامپوزیت پلی­اتیلن کلرینه شده و پلی­ استر عمل شد

  

فهرست مطالب:

فهرست جداول ………………………………………………………….خ

فهرست شکل­ها……………………………………………………….د

فهرست علائم اختصاری……………………………………………..ر

چکیده فارسی…………………………………………………………………ژ

چکیده انگلیسی……………………………………………………………….س

فصل اول: (مروری بر مقالات و منابع)

1-1- مقدمه………………………………………………………. 2

1-2-1- ماهیت صوت……………………………………………………….. 3

1-2-2- کمیت­ه ای صوتی……………………………………………………….. 3

1-2-3- ساختمان گوش انسان……………………………………………………….. 5

1-2-3-1-1-1- محدوده شنوایی……………………………………………………….. 5

1-1-1- انواع صوت……………………………………………………….. 5

1-2-4- سرچشمه­ های صوتی………………………………………………………. 6

1-2-5- تأثیر شرایط محیطی بر صوت……………………………………………………….. 6

1-3- جذب صوت……………………………………………………….. 7

1-3-1- اتلاف انرژی صوت……………………………………………………….. 7

1-3-2- ضریب جذب صوت……………………………………………………….. 7

1-3-2-1- عوامل مؤثر در ضريب جذب ماده ………………………………………8

1-3-2-2-1-1- روش لوله امپدانس…………………………………………………………. 8

1-3-2-2-2- روش میدان پرانعکاس………………………………………………………… 12

1-3-2-2-3- روش حالت پایا……………………………………………………… 12

1-4- انواع مکانیزم جذب صوت……………………………………………………….. 12

1-5- انواع جذب کننده ­های صوتی……………………………………………………….. 13

1-5-1- جذب کننده ­های پوسته­ای……………………………………………………….. 13

1-5-2- جذب کننده ­های حفره­ای……………………………………………………….. 13

1-5-3- جذب کننده ­های روزنه­ دار……………………………………………………… 14

1-5-4- جذب کننده­ های رزونانسی و انواع آن……………………………………… 14

1-5-4-1- جاذب­های هلمهولتز عادي……………………………………………………….. 14

1-5-4-2- جاذب­های ريز سوراخ………………………………………………………. 15

1-5-4-3- بلوك بنايي…………………………………………………….. 15

1-5-5-1- پشم معدني…………………………………………………… 16

1-5-5-2- فوم……………………………………………………… 17

1-5-5-4- کاستون……………………………………………………….. 18

1-5-5-5- آیروژل……………………………………………………….. 18

1-5-5-6- كامپوزيت­ها ………………………………………………………18

1-5-5-6-1- مشخصات كامپوزيت­ها………………………………… 19

1-5-5-6-2- طبقه ­بندي كامپوزيت­ها……………………………………………………… 20

1-5-5-6-2-1- کامپوزیت­های ذره ­ای……………………………………………………….. 20

1-5-5-6-2-2- كامپوزيت­هاي ليفي……………………………………. 22

1-7- آشنایی با فناوری نانو………………………………………………………. 24

1-7-1- نانو ذرات……………………………………………………….. 26

1-7-2- نانوکامپوزیت­ها……………………………………………………… 26

1-7-2-1- پلی­استر………………………………………………………. 27

1-7-2-3- نانوکلی……………………………………………………….. 29

1-8- عمل پلاسما ………………………………………………………30

1-8-1- شیمی پلاسما ………………………………………………………31

1-8-1-1- اجزای اصلی……………………………………………………….. 31

1-8-1-2- برخورد اجزاء پلاسما……………………………………………………… 33

1-8-1-3- برخورد پلاسما و سطح……………………………………………………….. 34

1-8-1-4- واکنش­های اتم، مولکول و سطح……………………………………….. 34

1-8-1-4-1- جذب…………………………………………………… 35

1-8-1-4-2- پراکنش……………………………………………………. 35

1-8-2- انواع پلاسما………………………………………………………36

1-8-2-1- پلاسمای گرم………………………………………………………. 36

1-8-2-2- پلاسمای سرد ……………………………………………….. 36

1-9- هدف از پروژه……………………………………………………… 39

فصل دوم: (تجربیات)

2-1- مقدمه………………………………………………………. 41

2-2- مواد و تجهیزات………………………………………………………41

2-2-1- مواد اولیه………………………………………………………. 41

2-2-2- تجهیزات مورد نیاز……………………………………………………… 41

2-3- روش کار……………………………………………………… 42

2-3-1- آماده­ سازی الیاف پلی­استر………………………………………………………. 42

2-4- آنالیزهای انجام شده……………………………………………………… 44

2-5-1- آنالیز میکروسکوپی الکترونی پویشی ((SEM…………………

فصل سوم: (نتایج و بحث)

3-1- مقدمه ……………………………………………………………….. 47

3-5- نتیجه گیری نهایی……………………………………………………….. 58

3-6-پیشنهادات …………………………………………………….. 59

مراجع………………………………………………………………….60

چکیده:

فصل اول: مروری بر مقالات و منابع

1-1- مقدمه

صدا وسیله ارتباط است، ارتباط انسان­ها با یکدیگر، ارتباط با طبیعت و حتی ارتباط با اشیاء ساخته شده توسط خود انسان. صدا اولین وسیله ارتباطی است، علم تولید، انتشار و دریافت صدا آکوستیک[1] نام دارد. امروزه همراه با رشد شهرنشینی، به علت توسعه بی­شمار در صنایع و همچنین افزایش استفاده از ماشین­آلات جدید، عظیم و نیرومند در تمامی زمینه­ها صداها­ی ناخواسته­ای به وجود می­آیند و آلودگی صوتی یکی از اجزای غیرقابل اجتناب زندگی ماشینی بشرگشته است. طبق آمار سازمان جهاني بهداشت تعداد افرادي كه در سراسر دنيا دچار كاهش شنوايي مي­باشند از 120 ميليون نفر در سال 1995 به 250 ميليون نفر در سال 2004 افزايش يافته است. چنانكه در منابع علمي مختلف و تحقيقات بسياري كه در خصوص بررسي و ارزيابي اثرات سوء صدا و ارزيابي علائم وعوارض آن بر شاغلين صنايع پر صدا به عمل آمده، حاكي از آن است عوارض بسياري از قبيل تغييرات موقت و دائم آستانه شنوايي، ايجاد كم شنوايي حسي عصبی، مشكلات روحي و رواني، افزايش فشار خون، ايجاد معلوليت شنوايي، تأثير منفي بر پارامترهاي فيزيو لوژيك از قبيل درجه حرارت بدن، سردرد، اثرات منفي و بازدارنده بر كارايي و عملكرد كاركنان، افزايش ضربان قلب، اثر برسيستم گوارشي و دستگاه گردش خون، ايجاد استرس، ايجاد اختلال در زندگي روزمره و حالت اذيت و احساس ناراحتي، افزایش ترشح غدد درون ریز(غده فوق كليوي و تيروئيد)، اختلال در ايجاد يادگيري، تأثير بر كيفيت خواب و بسياري از عوارض ديگر را مي­توان ناشي از تماس طولاني مدت با عامل زيان آور صدا نام برد. كليه موارد ياد شده از عوارض مشترك صداهاي با فركانس­هاي بالا، مياني و پا يين مي باشند، بعضي از اثرات خاص مواجهه با صداهاي فركانس پا يين است. برای غلبه بر این مشکل انواع مختلف مواد برای کاهش صدا توسعه یافته است اما تعداد محدودی از آنها توانسته­اند تا حدی برای جامعه پرسرو صدا امروزی مفید واقع شوند [1،2].

به این منظور تولید پنل­ها­ی سوراخ شده، فلزات متخلخل و الیاف فلزی تاحد زیادی در سال­ها­ی اخیر بهبود یافته­اند که جذب صوت عالی در یک محدوده فرکانسی گسترده را فراهم می­کند با این حال، خواص مکانیکی آنها با توجه به ضخامت و فاکتورهای میکرو متخلخل آنها کم گزارش شده است. اگرچه فلزات متخلخل یک سری ویژگی­ها­ی خوب مانند استحکام مخصوص بالا، هدایت حرارتی، جذب انرژی مؤثر دارند اما دارای معایبی هم هستند. آنها اغلب جاذب صدا­ها­ی ضعیف حتی در محدوده فرکانس­ها­ی پایین می­باشند، هزینه تولید بالا و مشکل درکنترل فرایند تولید دارند. تحقیقات اخیر روی توسعه کامپوزیت­ها­ی سبک وزن چند منظوره که دارای جذب خوب، نفوذ پذیری هوا و ویژگی مکانیکی خوب می­باشند متمرکز شده است [4،3].

فیزیک و ماهیت صدا، شاخه­ا­ی از علم فیزیک است که با انعکاس و کیفیت صدا رسانی سر و کار دارد. یک جسم در حال ارتعاش، حالت ناپایدار موجی شکلی در محیط پیرامون خود که فراگیره نامیده می­شود پدید می­آورد. این امواج هرچه از منبع ارتعاش دورتر می­گردند، انرژی آنها توسط فراگیره جذب و به تدریج از بین می­روند. بنابراین پدیده­ا­ی احساسی که توسط ارتعاش، گوش انسان را تحریک می­ نماید، صدا یا صوت نامیده شده و فضایی که در آن این پدیده رخ می­دهد، میدان آکوستیکی نامیده می­شود. فشار در همه جای یک محیط همگن(فراگیره) که در حالت تعادل است یکسان می­باشد. اگر در یکی از نقاط فراگیره فشار تغییر کند، حالت نامتعادل به­وجود می­آید که این عدم تعادل به تمام نقاط محیط متعادل منتقل می­گردد. در این حالت اگر ذره­ا­ی از حالت تعادل خارج شده و شروع به ارتعاش نماید، با توجه به ساختمان مولکولی جسم فراگیره، ذره­ی مرتعش شده فشاری را در مولکول بعدی در پیرامون خود پدید می­آورد که می­توان گفت نقطه­ی مفروض با افزایش فشار مواجه شده و به عکس در ذره­ی متقارن آن کاهش فشار به­وجود می­آید. از انتشار فشار ذرات به یکدیگر موج پدید می­آید. اگر این جابجایی­ها بیش از 16 بار در ثانیه باشد، صدا ایجاد می­شود و اگر همین افزایش و کاهش فشار در یک مسافت خاص به تصویر کشیده شود، آنچه به دست می­آید امواج صوتی خواهد بود. هنگامی این امواج به وجود می­آیند که محیط متعادل دارای خاصیت الاستیسیته باشد و این قابلیت را داشته باشد که نیروی وارده را به ذرات مجاور انتقال دهد [6،5].

تعداد صفحه : 83

قیمت : 17300تومان

پشتیبانی سایت :        09309714541 ****       serderehi@gmail.com

در صورتی که مشکلی با پرداخت آنلاین دارید می توانید مبلغ مورد نظر برای هر فایل را کارت به کارت کرده و فایل درخواستی و اطلاعات واریز را به ایمیل ما ارسال کنید تا فایل را از طریق ایمیل دریافت کنید.

*********  ********** *********

ارسال شده در دسته‌ها مهندسی نساجیبرچسب‌ها


ادامه مطلب
+ نوشته شده در پنجشنبه 04 خرداد 1396 ساعت 12:57 توسط پایان نامه | | تعداد بازدید : 21

پایان نامه ارشد رشته نساجی: مقایسه خواص فشارپذيري و ظاهري فرش بافته شده از نخهاي خاب پلي استر فيلام

  

(در فایل دانلودی نام نویسنده موجود است)

(ممکن است هنگام انتقال از فایل اصلی به داخل سایت بعضی متون به هم بریزد یا بعضی نمادها و اشکال درج نشود ولی در فایل دانلودی همه چیز مرتب و کامل است)

فهرست مطالب:

چکیده ………………………………………………………………………………………………………..1

فصل اول: مروری بر مطالعات انجام شده

1-1-  مقدمه ………………………………………………………………………………………………3

1-2- لیف پلي استر ………………………………………………………………………………………4

1-2-1- تاريخچه……………………………………………………………………………………………4

1-2-2- ساختمان شیمیایی……………………………………………………………………………….4

1-2-3- مصارف وكاربردهای الیاف پلی استر……………………………………………………..5

1-2-4-1- مقاومت در مقابل کشش اولیه…………………………………………………………..6

1-2-4-2- جذب رطوبت…………………………………………………………………………………..6

1-2-4-3- مقاومت در مقابل نور آفتاب……………………………………………………………..6

1-2-4-4- شکل میکروسکوپی……………………………………………………………………….6

1-2-4-5- چگالی……………………………………………………………………………………….7

1-2-4-6- مقاومت در مقابل عوامل شیمیایی…………………………………………………….7

1-2-4-7- مقاومت در مقابل عوامل بیولوژیکی………………………………………………….7

1-2-4-8- درجه حرارت ونقطه ذوب………………………………………………………………7

1-2-4-9- جمع شدگی………………………………………………………………………………..7

1-2-4-10- اثر حلال………………………………………………………………………………….7

1-2-4-11- اثر مواد متورم کننده ………………………………………………………………..8

1-3- رنگرزي پلی استر……………………………………………………………………………….8

1-4- روش تولید الیاف پلی استر………………………………………………………………….9

1-6-1- الیاف پروفیلی یا توخالی (Hollow fibers) …………………………………………10

1-6-1-1- روش تولید الیاف توخالی ……………………………………………………………11 

1-7-1- مكانيزم هاي فشردگي نخ خاب…………………………………………………………20

1-7-3- افت ضخامت فرش……………………………………………………………………….23

فصل دوم: تجربيات

2-1- مقدمه………………………………………………………………………………………….26

2-2- روش توليد نمونه نخ های خاب………………………………………………………..27

2-2-1- روش توليد نخ خاب شاهد …………………………………………………………….27

2-3- عملیات تاب وتثبیت حرارتی ………………………………………………………….30

2-4- رنگرزي نخ های خاب………………………………………………………………………..32

2-5- تهیه نمونه هاي فرش پرز بريده……………………………………………………….32

2-6- تکمیل ……………………………………………………………………………………33

2-7-1-  آزمون هاي بارگذاري فرش………………………………………………………..35

2-7-1-1- آزمون بارگذاري استا تیکی……………………………………………………..35

2-7-1-2- آزمون بارگذاري دینامیکی…………………………………………………..37

2-7-2- آزمون بصری………………………………………………………………………….39

فصل سوم: نتيجه گيري و بحث

3-1-  نتايج آزمون بارگذاري استاتيكي………………………………………………44

3-1-1-  كليات…………………………………………………………………………………44

3-1-2-  تعیین پارامترهای فشارپذیری………………………………………………….46

3-1-2-1-  روش نسبی………………………………………………………………………46

3-1-2-2- روش تجزیه و تحلیل کلی…………………………………………………..46

3-2-  نتايج آزمون بارگذاري ديناميكي………………………………………………68

3-2-1-  كليات………………………………………………………………………….68

3-2-2- تعیین پارامترهای فشارپذیری……………………………………………70

3-2-2-1- روش نسبی……………………………………………………………………..70

3-2-2-2- روش تجزیه و تحلیل کلی………………………………………………….70

3-3-  نتايج آزمون بصري…………………………………………………………..82

3-3-7- نتايج آزمون Oneway انجام گرفته روي پارامترهاي مورد نظر………..87

فصل چهارم: نتایج نهایی وپیشنهادات

4-1- نتايج نهايي………………………………………………………………………..90

4-2- پيشنهادات…………………………………………………………………………91

فهرست منابع فارسی…………………………………………………………………94

فهرست منابع لاتین………………………………………………………………………96

چکیده انگلیسی……………………………………………………………………………98

چکیده:

امروزه استفاده از الیاف پلی استر به عنوان نخ خاب فرش ماشینی مورد توجه صنعت قرارگرفته است. از آنجایی که لیف پلی استردارای خواص بازگشت پذیری ضعیف می باشد تلاشهایی برای بهبود خواص بازگشت پذیری لیف درحال انجام می باشد. دراین تحقیق، تاثیرافزایش نمره (دنیر برفیلامنت) الیاف ونیز تغییر شکل سطح مقطع لیف از دایره به سه پره بر میزان افت ضخامت فرش پس از بارگذاری استاتیکی ودینامیکی آن مورد بررسی قرار گرفته است. همچنین فرش بافته شده با نخهای خاب پلی استر اصلاح شده با فرش بافته شده از نخ خاب پلی استر متداول از نظر ظاهری توسط داوران مقایسه شده است. نتایج نشان می دهد افزایش دنیر برفیلامنت الیاف وتغییر شکل سطح مقطع الیاف از دایره به سه پره، اگرچه می تواند سبب بهبود در افت ضخامت پس از بارگذاری دینامیکی فرش گردد لیکن نتوانست سبب کاهش افت ضخامت فرش پس از بارگذاری استاتیکی آن گردد. از طرفی انجام هردو تغییر بطورهمزمان (افزایش دنیربرفیلامنت و تغییرشکل سطح مقطع لیف) می تواند سبب کاهش افت ضخامت فرش حاصل پس از بارگذاری استاتیکی ودینامیکی فرش گردد. همچنین نتایج حاصل از آزمون بصری نشان دادکه فرش بافته شده با الیاف پلی استری که بطورهمزمان دنیر بر فیلامنت آن افزایش یافته و شکل سطح مقطع آن از دایره به مثلث تغییر نموده است ازطرف داوران نمره کیفی بالاتری نسبت به سایر نمونه ها گرفت.

فصل اول: مروری بر مطالعات انجام شده

1-1- مقدمه

1-2-1- تاریخچه

دراولين روزهاي جنگ جهاني دوم، و ينفيلد و ديكسون (Whinfild & Dickson) توانستند با مطالعه مطالب كارتروز پلي اتيلتن ترفتالات با وزن مولكولي بالا را از واكنش اسيدترفتاليك و استر دي متيل خالص آن  با اتيلن گلايكول تهيه نمايند،  پليمر جديد از طريق ذوب ريسي به الياف تبديل مي‌شد و داراي خواص نساجي مطلوبي بود. ولي بدليل جنگ جهاني انتظار جهت توليد تا سال 1945 بطول انجاميد. در جولاي 1945 شركت (ICI) طبق توافقنامه بلند مدت ميان آنها و شركت دوپونت ،حق امتياز توليد اين ليف را به 5 كشور اعطا نمود. توليد پلي استر در دهه 60 و70 بطور گسترده اي افزايش يافت و در سال 1972 پلي استر از نايلون پيشي گرفت و عنوان مهمترين ليف مصنوعي را به خود اختصاص داد[3] .

2-2-1- ساختمان شیمیایی

پلي استر به پليمرهايي اتلاق مي‌گردد كه داراي گروه استر (co-o) در زنجيره  اصلي خود باشند. اين گروه استري، ‌حاصل واكنش بين الكلهاي دو ظرفيتي و كربوكيسليك اسيدهاي دو ظرفيتي مي‌باشد[1].

فرمول شیمیایی این لیف در شکل (1-1)آمده است.

پلي استر به مقدار زياد با پنبه،  ويسكوز، پشم و ساير الياف طبيعي مخلوط مي‌شود و به اين ترتيب كمبودهاي الياف طبيعي تا حدودي مرتفع مي‌گردد. پلي استر را مي توان از لحاظ كاربرد در 4 گروه الياف كوتاه، الياف بلند، نخهاي يكسره و بي بافت هاتقسيم بندي نمود. نمره الياف پلي استر كه در ريسندگي الياف كوتاه توليد مي‌شود،  در حدود 3-7/1 دسي تكس مي‌باشد.  طول اين الياف 38 تا 76 ميليمتر و فرو موج آن 4 تا 6 در سانتيمتر است. كاربرد الياف كوتاه پلي استر بسيار گسترده است. در صنايع بافندگي تاري پودي انواع مختلف پارچه‌هاي پيراهني، ‌روپوشي، ‌شلواري، ‌رو مبلي، ‌پرده اي، ‌ملافه اي، مقدمات بافندگي و. .. ازاين ليف تهيه مي‌شود.

پلي استر به منظور مخلوط شدن با پشم داراي نمره 3 تا 6 دسي تكس مي‌باشد و طول برش آن 75 تا100 ميلي متر مي‌باشد. الياف بلند پلي استر داراي طيف گسترده اي از كاربردها مي‌باشد از جمله  در صنايع بافندگي فاستوني، ‌نيمه فاستوني و پشمي به صورت عموماً كت و شلوار مردانه، ‌منسوجات فني، ‌پتو، ‌ملافه ، ‌نخ فرش ماشيني و. .. اشاره نمود.

1-4-2-1- مقاومت در مقابل کشش اولیه

مقاومت در مقابل كشش اوليه در اين گونه الياف فوق العاده زياد بوده و از خصوصيات خوب اين الياف است و نشان دهندة اين است كه در مقابل فشار كم عمليات نخ پيچي، كششي به اين الياف داده نمي شود.آزمايشات نشان داده كه وزنه  9/0 گرم بر دنير فقط يك درصد مي تواند فيلامنت داكرون را كشش دهد، و وزنه 75/1 گرم بر دنير باعث 2 درصد كشش در داكرون مي شود. تريلين نيز مشابه داكرون مي باشد و مقاومت در مقابل كشش اوليه خوبي دارد بنابراين نيروي كه در هنگام پوشيدن لباس وارد مي شود ، تغيير شكل اساسي را در لباس بوجود نمي آورد[4] .

2-4-2-1- جذب رطوبت

در شرايط معمولي جذب رطوبت الياف داكرون و تريلين 4/0 درصد است .در نتيجه استحكام كششي و ازدياد طول تا حد پارگي در حالت خيس و خشك يكسان است .کفپوش پلي استر در حين مصرف ايجاد بار الكتريكي مي كنند و در نتيجه خاك و آلودگيهاي هوا را به سهولت جذب مي كنند[4] .

تعداد صفحه : 114

قیمت : 17300تومان

پشتیبانی سایت :        09309714541 ****       serderehi@gmail.com

در صورتی که مشکلی با پرداخت آنلاین دارید می توانید مبلغ مورد نظر برای هر فایل را کارت به کارت کرده و فایل درخواستی و اطلاعات واریز را به ایمیل ما ارسال کنید تا فایل را از طریق ایمیل دریافت کنید.

*********  ********** *********

راهبری نوشته‌ها


ادامه مطلب
+ نوشته شده در پنجشنبه 04 خرداد 1396 ساعت 12:57 توسط پایان نامه | | تعداد بازدید : 21

دانلود پایان نامه ارشد:تکمیل منسوج با چند لایه مرکب نانو لوله­ های کربنی/ پلیمر رسانا

  

 

 

 

اسفند 93

فهرست مطالب

فصل اول

1-  مقدمه………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………11

1-1-   تعریف کامپوزیت………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………11

1-2-   تاریخچه…………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………….11

1-3-   تاریخچه مواد پلیمری تقویت شده با الیاف……………………………………………………………………………………………………………………..11

1-4-1-  کامپوزیت­های نانولوله-پلی­انیلین………………………………………………………………………………………………………………………………….13

1-4-1-1-   برهمکنش­های نانولوله/پلی­انیلین ………………………………………………………………………………………………………………………….13

1-4-2-  روش­های سنتز………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………14

1-6-    نقش و خصوصیت الکترود مقابل……………………………………………………………………………………………………………………………………..15

1-6-1-  مشکلات سلول­های خورشیدی رنگ حساس……………………………………………………………………………………………………………….16

1-7-1-  تکمیل منسوج توسط پلی­انیلین…………………………………………………………………………………………………………………………………..17

1-7-1-1-   پلی­انیلین…………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………17

1-7-1-2-   کاربرد پلیمر رسانای پلی­انیلین………………………………………………………………………………………………………………………………18

1-7-1-3-   پارچه­های پوشش­دهی شده توسط پلی­انیلین……………………………………………………………………………………………………….19

1-7-2-  تکمیل منسوج توسط پلی­پیرول…………………………………………………………………………………………………………………………………..19

1-7-2-1-   پلی­پیرول…………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………19

1-7-2-2-   کاربرد پلیمر رسانای پلی­پیرول………………………………………………………………………………………………………………………………21

1-7-2-3-   پارچه­های رسانای پوشش­دهی شده با پلی­پیرول…………………………………………………………………………………………………..21

1-8-1-  نانولوله­های کربنی…………………………………………………………………………………………………………………………………………………………22

1-8-2-  کاربرد نانولوله­های کربنی……………………………………………………………………………………………………………………………………………..23

1-8-3-1-1-  دیسپرسیون نانولوله­های کربنی عامل­دار…………………………………………………………………………………………………………….26

1-9-1-  تکنیک­های فلزدار کردن……………………………………………………………………………………………………………………………………………….27

1-9-2-  لایه­نشانی احیایی و پیشرفت آن در نساجی…………………………………………………………………………………………………………………28

1-9-2-1-   لایه­نشانی احیایی…………………………………………………………………………………………………………………………………………………….28

1-9-2-2-   مکانیزم فرآیندلایه­نشانی احیایی…………………………………………………………………………………………………………………………….28

1-10- زیرلایه……………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………….30

1-10-1- آماده­سازی زیرلایه با فرآیند پلاسما…………………………………………………………………………………………………………………………….31

1-10-1-1- فرآیند پلاسما………………………………………………………………………………………………………………………………………………………….31

1-10-1-2- برهمکنش بین پلاسما با سطح منسوجات…………………………………………………………………………………………………………….31

فصل دوم

2-  شرح کلي آزمايشات………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………..35

2-1-   آماده­سازی………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………..35

2-2-   آماده­سازی نمونه با پلاسما……………………………………………………………………………………………………………………………………………….35

2-2-1-  آماده­سازی نمونه با هیدرولیز قلیایی…………………………………………………………………………………………………………………………….36

2-3-1-  لايه­نشاني با مس……………………………………………………………………………………………………………………………………………………………36

2-3-1-1-   مواد مورد استفاده در لايه‌نشاني احيايي با مس……………………………………………………………………………………………………..36

2-3-1-2-   روش لايه­نشاني احيايي با مس……………………………………………………………………………………………………………………………….37

2-3-1-3-   روش لايه­نشاني احيايي با مس……………………………………………………………………………………………………………………………….38

2-3-2-  لايه­نشاني احيايي با نیکل……………………………………………………………………………………………………………………………………………..38

2-3-2-1-   مواد مورد استفاده در لايه‌نشاني با نیکل………………………………………………………………………………………………………………..38

2-3-2-2-   روش لايه­نشاني احيايي با نیکل……………………………………………………………………………………………………………………………..38

2-4-1-1-   مواد براي پوشش­دهي منسوجات با استفاده از پلی­انيلين……………………………………………………………………………………..39

2-4-1-3-   پوشش­دهي منسوجات با استفاده از پلی­انيلين به روش اسپری……………………………………………………………………………40

2-4-1-4-   پوشش­دهي منسوجات با استفاده از پلی­انيلين به روش غوطه­وری……………………………………………………………………….40

2-4-2-1-   مواد براي پوشش­دهي با استفاده از پلی­پيرول……………………………………………………………………………………………………….41

2-4-2-3-   پوشش­دهي منسوج با استفاده از پلی­پيرول به روشCVD…………………………………………………………………………………..41

2-4-3-1-   مواد و روش مورد استفاده براي ساخت منسوج رسانا توسط لايه­نشاني کامپوزيتي از پليمر رسانا انيلين با فلز مس………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………..42

2-4-3-2-   مواد و روش مورد استفاده براي ساخت منسوج رسانا توسط لايه­نشاني کامپوزيتي از پليمر رسانا انيلين با فلز نیکل………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………42

2-4-3-3-   مواد و روش مورد استفاده براي ساخت منسوج رسانا توسط لايه­نشاني کامپوزيتي از پليمر رسانا پیرول با فلز مس………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………..43

2-4-3-4-   مواد و روش مورد استفاده براي ساخت منسوج رسانا توسط لايه­نشاني کامپوزيتي از پليمر رسانا پیرول با فلز نیکل………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………43

2-6-1-  دستگاه اولتراسونيک……………………………………………………………………………………………………………………………………………………..46

2-6-2-  اسپری با استفاده از پیستوله…………………………………………………………………………………………………………………………………………46

2-6-3-  بررسي و تعيين خصوصيات پارچه رسانا………………………………………………………………………………………………………………………47

2-6-3-1-    اندازه‌گيري وزن………………………………………………………………………………………………………………………………………………………47

2-6-3-2-    بررسي مقاومت الکتریکی سطحی نمونه­ها……………………………………………………………………………………………………………..47

2-6-3-3-    بررسي سطح نمونه‌ها………………………………………………………………………………………………………………………………………………48

2-6-3-5-    بررسی میزان انعکاس نور از سطح نمونه­ها…………………………………………………………………………………………………………….49

2-6-3-6-    ولتامتري چرخه­اي………………………………………………………………………………………………………………………………………………….49

فصل سوم

3-  مقدمه………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………52

3-1-   بررسی مورفولوژی نمونه­های آماده شده با پلاسمای اکسیژن و هیدرولیز قلیایی………………………………………………………….52

3-2-   بررسی طیف سنج مادون قرمز تبدیل فوریه……………………………………………………………………………………………………………………53

3-4-1-  بررسی منسوج لایه­نشانی شده با پلی­انیلین…………………………………………………………………………………………………………………55

3-4-2-  بررسی منسوج لایه­نشانی شده با پلی­پیرول…………………………………………………………………………………………………………………57

3-6-    بررسی طیف سنجی مادون قرمز تبدیل فوریه…………………………………………………………………………………………………………………86

فصل چهارم

4-  نتیجه­گیری نهایی……………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………89

4-1-   پیشنهادات………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………..92

 

فهرست جدول­ها                                                                                      

جدول ‏2‑1- نسبت مولی و غلظت اسید مورد استفاده……………………………………………………………………………………………………………….42

جدول ‏2‑3- شرایط الکترواسپری و ترکیبات دیسپرسیون………………………………………………………………………………………………………….45

جدول ‏3‑1- کدگذاری نمونه­های لایه­نشانی شده با پلی­پیرول……………………………………………………………………………………………………58

 

 فهرست شکل­ها

شکل ‏1‑1- فرمول کلی انیلین…………………………………………………………………………………………………………………………………………………….18

شکل ‏1‑2- فرم­های مختلف پلی­انیلین……………………………………………………………………………………………………………………………………….18

شکل ‏1‑3- ساختار پلی­پیرول……………………………………………………………………………………………………………………………………………………..20

شکل ‏1‑4- مراحل پلیمریزاسیون پلی­پیرول……………………………………………………………………………………………………………………………….20

شکل ‏1‑5- مکانیسم پلیمریزاسیون پلی­پیرول……………………………………………………………………………………………………………………………20

شکل ‏1‑6- روش پوشش­دهی الف) غوطه­وری، ب) دورانی………………………………………………………………………………………………………..24

شکل ‏1‑7- نحوه قرارگیری نانولوله­ها………………………………………………………………………………………………………………………………………….25

شکل ‏1‑8- تصویر شماتیک اجزای اصلی لایه­نشانی احیایی………………………………………………………………………………………………………30

شکل ‏1‑9- ساختار شیمایی پلی اتیلن ترفتالات………………………………………………………………………………………………………………………..30

شکل ‏1‑10- برهمکنش بین سطح و پلاسما………………………………………………………………………………………………………………………………32

شکل ‏2‑1- دستگاه پلاسما………………………………………………………………………………………………………………………………………………………….36

شکل ‏2‑2- مراحل لایه­نشانی احیایی………………………………………………………………………………………………………………………………………….37

شکل ‏2‑3- تقطیر مونومر…………………………………………………………………………………………………………………………………………………………….39

شکل ‏2‑4- حمام آب…………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………..40

شکل ‏2‑5- دستگاه اولترا سونیک………………………………………………………………………………………………………………………………………………..46

شکل ‏2‑6- پیستوله و پمپ باد……………………………………………………………………………………………………………………………………………………47

شکل ‏2‑7- تصویر میکروسکوپ الکترونی پویشی نشر میدانی…………………………………………………………………………………………………..48

شکل ‏2‑8- تصویر دستگاه طیف سنجی مادون قرمز تبدیل فوریه…………………………………………………………………………………………….49

شکل ‏2‑9- تصویر اسپکتروسکوپی انعکاسی……………………………………………………………………………………………………………………………….49

شکل ‏2‑10- دستگاه ولتامتری چرخه­ای…………………………………………………………………………………………………………………………………….50

شکل ‏3‑1- تصویر میکروسکوپ الکترونی پویشی پارچه­ی پلی­استری خام، عمل­شده با پلاسمای اکسیژن و سدیم هیدروکسید……………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………53

شکل ‏3‑2- طیف مادون قرمز پارچه­ی پلی­استر خام، عمل شده با پلاسمای اکسیژن و سدیم هیدروکسید…………………………….54

شکل ‏3‑6- تصویر میکروسکوپ الکترونی پویشی لایه­نشانی پارچه­ی پلی­استری خام، پوشش­دهی شده با نانوذرات مس و نیکل با پلی­پیرول به روش CVD…………………………………………………………………………………………………………………………………………………………59

شکل ‏3‑7- تصویر میکروسکوپ الکترونی پویشی پارچه­ی پلی­استری خام………………………………………………………………………………..60

شکل ‏3‑8- تصاویر میکروسکوپ الکترونی پویشی پارچه­ی پلی­استری زیرلایه­ها با پلی­پیرول به روش پلیمریزاسیون شیمیایی…………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………60

شکل ‏3‑9- نمودار ولتامتری چرخه­ای پلی­استر هیدرولیزشده پس از لایه­نشانی با پلی­پیرول……………………………………………………65

شکل ‏3‑19- تصویر میکروسکوپ الکترونی پویشی زیرلایه­ی پوشش­دهی شده با پلی­پیرول قبل از لایه­نشانی با نانولوله­های کربنی…………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………….75

پیشگفتار

فرآیند تکمیل به مجموعه عملیاتی که بر روی یک سطح (بستر) جهت رسیدن به یک ویژگی و کاربرد خاص انجام می­گیرد، گفته­ می­شود. این فرآیند در صنایع مختلف از جمله صنعت نساجی بسیار مورد استفاده قرار می­گیرد. فرآیند تکمیل می­تواند در کاربردهایی از جمله بهبود ظاهر، چسبندگی یا ترشوندگی، مقاومت در برابر خوردگی مقاومت در برابر مواد شیمیایی، تغییر هدایت الکتریکی به کار گرفته ­­شود[1].

امروزه انرژی یک نیاز مهم برای زندگی روزمره و صنعت به شمار می­آید. نیاز به انرژی هر روز در حال افزایش اما منابع انرژی محدود و رو به پایان هستند. به همین دلیل محققان درصدد گسترش منابع جدید انرژی هستند که فراوان، ارزان و دوست­دار محیط زیست هستند. انرژی خورشیدی نامحدود، تمیز و تجدیدپذیر است که می­تواند گزینه­ی مناسبی جهت رفع این نیازهای بشر باشد. سلول­های خورشیدی که مستقیما نور خورشید را به انرژی الکتریکی تبدیل می­کنند ساختار جالبی برای تولید انرژی هستند که یکی از انواع آن سلول­های خورشیدی رنگ حساس می­باشند. در ساخت این سلول­ها از شیشه­های رسانا به عنوان زیرلایه استفاده می­شود[2]. نيروي الكتريكي توليدي از نور خورشيد، می­تواند برای کاربردهای مختلفی چون خنك سازي، حرارت دهي، روشنايي، شارژ باطري­ها و توليد نيروي الكتريكي براي وسايل الكتريكي متنوع، مورد استفاده قرار بگیرد  .[3]سلول­های خورشیدی رنگ حساس در مقایسه با دیگر انواع سلول­های خورشیدی مزایایی همچون عدم نیاز به تجهیزات پیچیده جهت تولید انبوه، سازگار با محیط زیست، عدم وابستگی به زاویه تابش، امکان کار در روزهای ابری و بارانی، ارزان بودن و تنوع زیاد دارند که توجه بسیاری از محققان را به خود جلب کرده­اند [4, 5].

از جمله مشکلات سلول­های خورشیدی رنگ حساس، سنگین وزن بودن، عدم انعطاف­پذیری شیشه­های رسانا به عنوان زیرلایه و الکترود مقابل پلاتین می­باشد. پلاتین ماده­ای گران قیمت می­باشد که آماده­سازی سلول­ها در مقیاس وسیع را با هزینه­ی زیادی همراه می­کند به همین جهت محققان به دنبال یافتن موادی جهت جایگزینی پلاتین در سلول­های خورشیدی هستند. تاکنون مواد زیادی از جمله مواد کربنی، پلیمرهای رسانا و یا کامپوزیتی از آن­ها که رسانایی، فعالیت الکتروشیمیایی و قیمت مناسبی دارند به کار گرفته شده اند[6].

 

با توجه به اهداف یاد شده و به منظور آشنایی مقدماتی با موضوع باید بیان گردد که این پژوهش در قالب چهار فصل تهیه شده که به شرح ذیل می باشند:

 

 

فصل اول

 

 

مقدمه و مروری بر مقالات

 

 

 

1-     مقدمه

ترکیب دو یا چند ماده با یکدیگر به طوری که به صورت شیمیائی مجزا و غیر محلول در یکدیگر باشند و بازده و خواص سازه­ای این ترکیب نسبت به هریک از اجزاء تشکیل دهنده آن به تنهایی­، در موقعیت برتری قرار بگیرد را کامپوزیت می­نامند. به عبارت دیگر کامپوزیت به دسته ای از مواد اطلاق می­شود که آمیزه ای از مواد مختلف و متفاوت در فرم و ترکیب باشند و اجزاء تشکیل دهنده آن­ها هویت خود را حفظ کرده، در یکدیگر حل نشده، با هم ممزوج نمی­شوند [7].

  1-2-تاریخچه

قدیمی ترین مثال از کامپوزیت ها مربوط به افزودن کاه به گل جهت تقویت گل و ساخت آجری مقاوم جهت استفاده در بناها بوده است. قدمت این کار به 4000 سال قبل از میلاد مسیح باز می­گردد. در این مورد کاه نقش تقویت کننده و گل نقش زمینه یا ماتریس را دارد. ارگ بم که شاهکار معماری ایرانیان بوده است. نمونه بارزی از استفاده از تکنولوژی کامپوزیت­ها در قرون گذشته بوده است. مثال دیگر تقویت بتن توسط میله­های فولادی می­باشد. که قدمت آن به سال ۱۸۰۰ میلادی باز می­گردد. در بتن مسلح یا تقویت شده میله های فلزی استحکام کششی لازم را در بتن ایجاد می­نمایند چرا که بتن یک ماده ترد می­باشد و مقاومت اندکی در برابر بارهای کششی دارد. بدین ترتیب بتن وظیفه تحمل بارهای فشاری و میله های فولادی وظیفه تحمل بارهای کششی را بر عهده دارند [7].

تعداد صفحه :104

قیمت : 17300تومان

و در ضمن فایل خریداری شده به ایمیل شما ارسال می شود.

پشتیبانی سایت :        09309714541 ****       serderehi@gmail.com

در صورتی که مشکلی با پرداخت آنلاین دارید می توانید مبلغ مورد نظر برای هر فایل را کارت به کارت کرده و فایل درخواستی و اطلاعات واریز را به ایمیل ما ارسال کنید تا فایل را از طریق ایمیل دریافت کنید.

*********  ********* *********

راهبری نوشته‌ها


ادامه مطلب
+ نوشته شده در پنجشنبه 04 خرداد 1396 ساعت 12:57 توسط پایان نامه | | تعداد بازدید : 24

مطالب قبلی

» کسب درآمد از سایتای برون سپاری
» پایان نامه ارشد : جایگاه جا و زمان در فقه و حقوق
» دانلود پایان نامه ارشد: عملکرد مهاربند کمانش ناپذیر و عملکرد لرزه ای مورد استفاده استاندارد 2800 ایران -پایان نامه مقطع ارشد
» gl/l (1177)
» پایان نامه ارشد :نقش دادستان در پیشگیری از بزه دیدگی اطفال و نوجوانان با نگاهی ...
» پایان نامه ارشد درباره:نقش مددکاری اجتماعی در پیشگیری از جرم با نگاه به قانون ...
» دانلود پایان نامه ارشد:بررسی تطبیقی اعاده حیثیت در حقوق کیفری ایران و لبنان
» پایان نامه حقوق با موضوع:بررسی و تحلیل نقش شبکه های اجتماعی بر انحرافات جوانان در ...
» پایان نامه :تحلیل فقهی حقوقی ماده 154 قانون مجازات اسلامی جدید درخصوص مسلوب الاراده بودن ...
» پایان نامه ارشد حقوق با موضوع:قاچاق مواد روانگردان و سياست كيفري ناظر بر آن

صفحات وبلاگ

منوی اصلی

تبلیغات

دسته بندی خبر ها

نظر سنجی

درباره ی ما


آرشیو

پیوند های وبلاگ

امار وبلاگ

امکانات


Powered By
rozblog.com

کلیه ی حقوق مادی و معنوی وبلاگ postac محفوظ می باشد.